į pradžią turinys susisiekite  
NAUJIENOS
ŠVEICARIJA – ELITINĖ SENIŪNIJA, RUKLA – PODUKRA

 

Jurgita ČINKIENĖ

Ruklos seniūnijoje veikia didžiausios Jonavos įmonės, tačiau nedarbas čia – vienas didžiausių rajone. Tuo tarpu užusališkiai gali džiaugtis geresne gyvenimo kokybe – arčiausiai Kauno esanti seniūnija garsėja mažiausia bedarbyste.

Tik vienintelėje Rukloje įrengtas bankomatas – niekur kitur šio „išradimo“ nėra.

„Naujienoms“ atlikus rajono seniūnijų aplinkos tyrimą paaiškėjo, kad kaimuose lengviausia mirti ir melstis – provincijose yra maldos namai ir kapinės. Tuo tarpu įsidarbinti ar bankomatuose išsigryninti pinigus kur kas sunkiau.

Vertinant seniūnijų aplinką nustebino tai, jog toli gražu ne visur yra ir kirpyklos, tačiau parduotuvių – it vežimu vežk.

Yra seniūnijų, kur veikia net po septynerias kapines, o kai kur maldos namai įrengti skirtingų tikėjimų žmonėms.

Banko paslaugų stygių pajus šiemet

Tai, kad seniūnijose nėra bankomatų, gyventojai itin pajus šiemet. Nuo šių metų pradžios seniūnijose bus nebemokamos pašalpos grynaisiais pinigais, o visos išmokos pervedamos į banko korteles.

Tarkim, iš Panoterių, kur nėra nei kredito unijos kasos, nei bankomato, išsigryninti pinigus žmonėms teks važiuoti net 18 kilometrų – toks atstumas iki Jonavos.

Kaip „Naujienoms“ sakė rajono savivaldybės socialinio skyriaus vedėja Ingrida Malciuvienė, jei žmogus yra sunkiai vaikštantis ir negali išsigryninti pinigų, tuomet jam reiktų kreiptis į savo socialinį darbuotoją.

Tuo tarpu ne vienas kalbintas seniūnas tokia tvarka piktinasi ir sako, jog šis sprendimas bus dar vienas minusas kaimo gyventojams ir gyvenimo kokybės nepridės.

„Tam, kad bankas įrengtų bankomatą, seniūnijoje turi būti bent penki tūkstančiai gyventojų. Antraip bankui to daryti tiesiog neapsimoka“, - pasakojo seniūnas.

Tačiau tiek gyventojų nėra nė vienoje Jonavos rajono seniūnijoje. Kai kur kaimuose dalį banko paslaugų atlieka paštas. Jo skyriai veikia Ruklos, Šveicarijos, Upninkų, Užusalių, Žeimių seniūnijose.

Keliose seniūnijose veikia ir kredito unijos „Jonavos žemė“ kasa. Tam, kad galėtų naudotis paslaugomis, reikia būti pajininku – įnešti šimtą litų.

„Tačiau jei paskaičiuoti, kiek žmogus išleidžia autobuso bilietui ar kurui, važiuodamas į miestą išsigryninti pinigų, tas šimtas litų tikra nėra didelė suma“, - „Naujienoms“ sakė „Jonavos žemės“ vadovė Rita Latviūnienė.


Rukloje – probleminės šeimos



Netoli Jonavos įsikūrusi Ruklos seniūnija bemaž visais laikais buvo ir yra tarsi podukra. Čia didelis socialinės rizikos šeimų skaičius, o socialinio būsto skaičius čia didesnis, nei visame Jonavos mieste.



Tačiau, seniūno Ginto Jasiulionio nuomone, kuo daugiau tvarkingų žmonių atsikrausto gyventi į Ruklą, tuo labiau gerėja situacija.



Nors Rukloje veikia didžiausia Jonavoje „Achemos“ įmonė, profilaktoriumas „Atgaiva tau“, taip pat kelios mažesnės įmonės, tačiau nedarbas čia – didžiausias rajone. Priežastis – socialiai remtinos šeimos dirbti paprasčiausiai nenori.



„Tam tikra kategorija žmonių nori ne darbo, o pinigų“, - įsitikinęs G.Jasiulionis.



Rukla išskirtinė ir dar dviem aspektais: čia sukoncentruota beveik ketvirtadalis visos Lietuvos kariuomenės, o seniūnijos apylinkės garsios savo grybais.



Gyventojų skaičius – apie 2500

Nedarbas – 21,92 proc. (Jonavoje – 13,87 proc.)

Nusikalstamumas - per metus registruoti 64 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos – 10 km

Veikiančios įmonės, ūkiai – „Achema“, „Atgaiva tau“, žuvies perdirbimo, medienos įmonės. Ūkininkų nėra

Veikia pagrindinė mokykla, vaikų darželis

Mišios aukojamos koplyčioje, taip pat Mokomajame pulke

Kapinės – vienos neveikiančios

Bankomatas – yra, veikia kredito unijos „Jonavos žemė“ kasa

Kirpykla – yra

Parduotuvės – trys

Socialiai remtinų skaičius – apie 247

Socialinės rizikos šeimų – apie 49

Seniūnijos įgaliotinis – vietos gyventojas

Seniūnas – vietos gyventojas



Į Šilus – per Jonavą



Viena didžiausių pagal plotą Šilų seniūnija išskirtinė tuo, jog čia nėra vienos svarbiausios gyvenvietės, todėl ir seniūnijos centrą įvardinti gana sunku.



Šilai, Milagainiai, Panoteriai, Aklasis Ežeras, Prauliai – buvę kolūkių centrai dabar yra didelės gyvenvietės. Tačiau seniūnijoje aktuali susisiekimo problema. Sakykim, jei žmogus, neturintis automobilio, nori atvažiuoti į seniūniją Šiluose, visų pirma iš Aklojo Ežero jam reikia važiuoti į Jonavą, o tada jau važiuoti į Šilus. Tai – vienas iš seniūnijos nepatogumų.



Nors seniūnijoje nedarbas gana aukštas, tačiau situacija turėtų keistis – mat neseniai savo veiklą atnaujinęs „Beržų kompleksas“ į darbą priėmė nemažai vietos gyventojų.



Pasak seniūnės Irenos Kuršatienės, nors žmonėms patogu, kuomet ir policijos įgaliotinis, ir seniūnas yra vietos gyventojai, tačiau tai kartais kelia ir tam tikrų nepatogumų. Tarkim, žmonės beldžiasi tiesiai į namų duris, ir pareigūnai tampa ne pareigūnais ar valdininkais, o tiesiog kaimynais.



Veikia seniūnijos kaimų bendruomenės, o neseniai bendruomenės įsigijo tautinių drabužių komplektus.



Gyventojų skaičius – apie 1977

Nedarbas - 22,37 proc.

Nusikalstamumas - per metus registruoti 59 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos - 6 km

Veikiančios įmonės, ūkiai – yra ir ūkininkų, ir mažų įmonių. Veikia ir viena didelė įmonė – „Beržų kompleksas“. Dalis žmonių dirba Jonavoje.

Bažnyčia - yra

Septynerios veikiančios kapinės

Bankomato - nėra

Kirpyklos - nėra

Veikia šešios parduotuvės

Yra pagrindinė mokykla ir vaikų darželis

Socialiai remtinų šeimų skaičius – apie 277

Socialinės rizikos šeimų skaičius – apie 23

Seniūnė - vietos gyventoja

Policijos įgaliotinis – vietos gyventojas



Šveicarija – elitinė seniūnija



Dumsių seniūnija, bekeičianti savo pavadinimą į Šveicarijos seniūniją, gali vadintis elitine seniūnija. Čia gyvena keli rajono tarybos nariai, Jonavos ligoninės vyriausiais gydytojas Ivanas Dorošas, nemažai bendrovės „Achema“ specialistų.



Šveicarijoje nemažai naujesnės statybos namų, o pardavę vieną tokį namą šeimininkai galėtų įsigyti 10-15 butų Rukloje, kur nekilnojamojo turto kainos vienos žemiausių.



Seniūnijos žmonės džiaugiasi ir savo apylinkės inspektoriumi. „Jei Jonas pasakė, kad nuveš į areštinę, vadinasi taip ir bus“, - juokauja vietos gyventojai.



Šveicarai turi ir nemažai ambicijų dėl turizmo plėtros. Vienas iš sumanymų – traukinio maršrutas „Šveicarija – Londonas“. Seniūnijos žmonės sako gerią patį kokybiškiausią vandenį visame Jonavos rajone.



Gyventojų skaičius – apie 2300

Nedarbas - 15,8 proc.

Nusikalstamumas – per metus registruoti 42 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos - 5 km

Veikia medienos perdirbimo įmonės, žvėrelių ferma, automobilių remonto dirbtuvės, veiklą vykdo ir keli ūkininkai. Kuriasi įmonė, kuri gamins sausus pusryčius.

Kultūros namuose yra koplyčia, tačiau visas pastatas dabar renovuojamas.

Kapinės – tik sentikių, dar vienos kapinės nebeveikiančios.

Bankomato - nėra

Kirpyklos - nėra

Parduotuvės – kelios

Socialiai remtinų šeimų skaičius - apie 150

Socialinės rizikos šeimų skaičius – apie 11

Seniūnas - atvažiuojantis

Policijos įgaliotinis - atvažiuojantis

Yra mokykla ir darželis.



Bukonis juosia trys ežerai



Viena iš seniūnijų, kuri gana tolokai nutolusi nuo Jonavos. Bukoniškiai sako, jog jie gali didžiuotis aktyvia kaimo žmonių bendruomene, veikiančiais net keliais kultūros namais.



Taip pat čia ūkininkaujantys stambieji ūkininkai valdo net po 300-400 hektarų žemės.



„Turtingiausi ūkininkai gyvena pas mus“, - juokauja Bukonių seniūnas Kazys Damulevičius.



Seniūnijoje įrengtos ir poilsiavietės, vasarą traukiančios tiek vietos gyventojus, tiek atvažiuojančius iš aplinkinių kaimų. Yra trys ežerai - Mimainių, Beržulių ir Žeimelių.





Gyventojų skaičius – apie 1700

Nedarbas - 15,39

Nusikalstamumas – per metus registruota 18 nusikaltimų

Atstumas iki Jonavos – 24 km

Seniūnijoje veiklą vykdo stambiausi rajono ūkininkai, yra veikiančių įmonių, žemės ūkio bendrovių. Viena įmonė savo produkcija eksportuoja į Skandinaviją.

Iš dalies renovuota bažnyčia. Kitas renovacijos etapas Europos Sąjungos lėšomis numatomas 2014-2020 metų programoje

Kapinės – penkerios veikiančios kapinės

Bankomato nėra

Kirpykla - yra

Parduotuvės - šešios

Socialiai remtinų šeimų skaičius – apie 130

Socialinės rizikos šeimų skaičius - apie 14

Seniūnas - atvažiuojantis

Policijos įgaliotinis - atvažiuojantis

Veikia mokykla ir darželis.



Kulva – elegantiškų stumbrų „namai“



Kulvos seniūnija, panašiai, kaip ir Šilų, sudaryta iš trijų buvusių kolūkių centrų: Batėgalos, Kulvos ir Čičinų gyvenviečių.



Seniūnija džiaugiasi ir apsiraminusiais nusikaltėliais – anot seniūno Juozo Plukio, šie arba jau „cypėse“, arba emigravo į užsienį.



Patogu čia gyventi ir ūkininkams – veikia bendrovės „Šiaurės vilkas“ grūdų supirkimo punktas.



Kulvoje yra ir kaimo turizmo sodyba. Tik gaila, kad joje neliko egzotiškų paukščių – stručių. Tačiau egzotikos čia vis tiek yra – ūkininkas Arvydas Balčiūnas gali didžiuotis vienintelis rajone laikantis elegantiškus stumbrus.





Gyventojų skaičius – apie 2500

Nedarbas - 17,41 proc.

Nusikalstamumas - per metus registruotas 51 nusikaltimas

Atstumas iki Jonavos – 15 km

Veiklą vykdo nemažai ūkininkų.

Bažnyčios - dvi (viena iš jų – sentikių)

Kapinės – septynerios

Bankomato nėra, tačiau veikia kredito unijos „Jonavos žemė“ kasa.

Kirpyklos nėra

Parduotuvės - šešios

Socialiai remtinų šeimų skaičius - apie 150

Socialinės rizikos šeimų skaičius - apie 16

Seniūnas – vietos gyventojas

Policijos įgaliotinis – atvažiuojantis

Yra pagrindinė mokykla, darželis, Batėgaloje veikia daugiafunkcinis centras





Upninkai – seniūnija „saloje“



„Mes gyvename saloje“, - juokauja Upninkų seniūnė Laima Alechnavičienė. Seniūnija, apjuosta trijų upių – Neries, Širvintos ir Šventosios.



Vienas iš seniūnijos kaimų – Salininkai – įsikūręs ant Neries kranto, todėl vietos žmonėms tenka valtimi persikelti per upę ir taip patekti į Ruklą. Į kaimyninę seniūniją jie keliauja tada, kai prireikia maisto arba į ambulatoriją. Ilgą laiką į mokyklą Rukloje valtimis keldavosi ir salininkų kaimo vaikai.



Patekti į savos seniūnijos centrą – Upninkus – jiems nepatogu, man šiuo maršrutu net nevažiuoja autobusas. Prieš kelerius metus apie gyvenimą prie Neries ir Salininkų kaimo žmones Lietuvos televizija buvo sukūrusi dokumentinį filmą.





Gyventojų skaičius – apie 1900

Nedarbas - 22,28 proc.

Nusikalstamumas - per metus registruoti 26 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos – 22 km

Stambių ūkininkų nėra, veikia smulkios įmonės, viena iš didesnių bendrovių – „Rizgonys“ Bažnyčia yra, taip pat dvi cerkvės

Kapinės - penkerios

Bankomato nėra, tačiau veikia kredito unijos kasa

Kirpyklos nėra

Parduotuvės - trys

Socialiai remtinų šeimų skaičius - apie 102

Socialinės rizikos šeimų skaičius - apie 8

Seniūnė – vietos gyventoja

Policijos įgaliotinis - atvažiuojantis

Yra pagrindinė mokykla, darželis



Užusaliai – ne tradicinė kaimiška seniūnija



Jonavos rajono pakraštyje esanti Užusalių seniūnija įdomi tuo, kad ji – arčiausiai Kauno. Todėl daugelis vietos žmonių darbus susiradę būtent Kaune. Be to, įsigyti didesnių pirkinių jie taip pat važiuoja ne į Jonavą, o į Kauną – atstumas beveik toks pat.



Užusalių seniūniją, o ypač – Išorus, atradę ir kauniečiai. Nemažai žmonių čia atsikėlę iš didmiesčio. Dėl gero susisiekimo Išoruose nekilnojamojo turto kainos – gana aukštos, ir panašios į Šveicarijos seniūnijos.



Užusaliuose gyvena keli tautodailininkai, yra ir seniūnijos šviesuolė – neseniai 80 metų jubiliejų atšventusi buvusi ilgametė mokytoja.





Gyventojų skaičius – apie 2300

Nedarbas - 11,42 proc.

Nusikalstamumas - per metus registruoti 38 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos – 19 km

Dirba keli stambūs ūkininkai, veikia ekologinis ožkų ūkis, medienos perdirbimo, kitos smulkios įmonės

Yra cerkvė, tačiau pamaldos ten vyksta gana retai. Katalikai ir sentikiai meldžiasi buvusio darželio patalpose – tam įrengtos dvi patalpos

Kapinės – trejos

Bankomato nėra

Kirpykla yra

Parduotuvės- šešios

Socialiai remtinų šeimų skaičius - apie 119

Socialinės rizikos šeimų skaičius – apie 9

Seniūnė – atvažiuojanti

Policijos įgaliotinis - atvažiuojantis

Yra pagrindinė mokykla ir darželis



Žeimiai garsūs savo bažnyčia ir istorija



Jonava yra jauna mergina, palyginus su brandžiais Žeimiais. Miestelis šiais metais švęs savo 650 metų sukaktį.



Seniūnija garsi savo bažnyčia, kuri yra bemaž gražiausia ir įspūdingiausia visame rajone.



„Turim savo istorinį paveldą, Žeimių dvarą, o iš šio krašto kilęs ir garsus skulptorius Konstantinas Bogdanas“, - sakė Žeimių seniūnas Faustas Pilipavičius.



Beje, Žeimių bažnyčioje vienoje iš koplytėlių yra Jonavos įkūrėjų Kosakovskių šeimos mauzoliejus.



Žeimių seniūnija garsėja ir geromis žemėmis – žemės balas čia vienas aukščiausių rajone.





Gyventojų skaičius - apie 840

Nedarbas - 14,73 proc.

Nusikalstamumas - per metus registruoti 44 nusikaltimai

Atstumas iki Jonavos – 14 km

Veikiančia dvi baldų įmonės, žemės ūkio bendrovė, kooperatyvas, nemažai ūkininkų

Bažnyčia yra

Kapinės - vienos veikiančios, kitos – pusiau veikiančios

Bankomato nėra, tačiau veikia kredito unijos „Jonavos žemė“ kasa

Kirpyklos nėra

Parduotuvės – septynios

Socialinės rizikos šeimų skaičius – apie 20

Seniūnas – vietos gyventojas

Policijos įgaliotinis – vietos gyventojas

Dvi pagrindinės mokyklos, vienas vaikų darželis